AVANTE S.A. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich p.t.
„Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu w firmie AVANTE S.A.”
Stolarstwo budowlane to dziedzina rzemiosła z wielowiekową tradycją. Początki tego zawodu sięgają daleko wstecz w historii ludzkiej cywilizacji. Trudno ustalić kiedy pojawiła się sama nazwa „stolarz budowlany” lecz wiadomo, że pierwszy cech stolarski (stowarzyszenie stolarskie) zostało utworzone w 1489 roku w Krakowie. W stolarstwie budowlanym, głównym kierunkiem pracy było wytwarzanie z drewna małogabarytowych przedmiotów takich jak: drzwi, schody czy okna. W okresie międzywojennym a także później stolarka budowlana opierała się na małych, rodzinnych zakładach stolarskich gdzie „fach” przekazywano z ojca na syna a podstawowym materiałem służącym do produkcji było wówczas drewno. Zmieniło się to wraz z dynamicznym rozwojem gospodarczym i realizacją wielkich państwowych inwestycji, głównie budowy osiedli z wielkiej płyty, wówczas zaszły zmiany w branży stolarki budowlanej i konieczność dostosowania jej do ówczesnych potrzeb, a zwłaszcza zwiększenia mocy produkcyjnych. Kolejnym etapem w rozwoju techniki okiennej było wynalezienie tworzyw sztucznych przez co nastąpiła chwilowa przewaga liczby produkowanych i montowanych okien PVC nad drewnem. Okazało się, iż produkcja okien z tworzyw sztucznych jest po prostu tańsza.
Polski rynek stolarki okiennej i drzwiowej w ostatnich latach korzystał na wysokim popycie ze strony deweloperów, jednak od roku 2021r. z rynku mieszkaniowego docierają sygnały o spowolnieniu. Producenci stolarki okiennej nie odczują jednak tego spadku, ponieważ dla równowagi pojawia się wiele szans takie jak normy energetyczne dla stolarki otworowej, rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów i bardzo wysoka skłonność do remontów deklarowana przez gospodarstwa domowe w UE i Polsce. Równolegle do działań legislacyjnych w sferze energetycznej budynków rośnie też świadomość konsumentów. Na rynku okien i drzwi widać istotny trend, jakim jest poszukiwanie produktów postrzeganych jako ekologiczne. Przystępna cena i niska przenikalność ciepła, której szukają konsumenci, sprzyja szczególnie producentom stolarki okiennej i drzwiowej PCV.
Celem projektu jest budowanie przewagi konkurencyjnej firmy AVANTE S.A. poprzez rozbudowanie oferty produktowej o nowe produkty – okna PCV na bazie profili Kontur imitujących okna aluminiowe, okna typu Monoblok z ramą o wysokości 160mm i okna z ramą o podwójnej przyldze, na indywidualne zamówienie klienta. Przedmiotowa inwestycja przyczyni się także do odtworzenia gospodarczego dziedzictwa regionu województwa warmińsko-mazurskiego w branży stolarki budowlanej – zawodu stolarza budowlanego, charakterystycznej dla regionu województwa warmińsko-mazurskiego w odnowionej, innowacyjnej formie. Zaplanowane do zakupu w ramach projektu maszyny pozwolą wprowadzić nowy proces produkcji okien PVC na bazie profili Kontur imitujących okna aluminiowe, okna typu Monoblok z ramą o wysokości 160mm i okna z ramą o podwójnej przyldze, na indywidualne zamówienie klienta oraz odpowiednio go zoptymalizować. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie odpowiedniej wydajności i jakości całego procesu produkcyjnego. W wyniku realizacji niniejszego projektu Firma AVANTE S.A. zastosuje specjalną technologię produkcji okien polegającą na połączeniu dwóch ram: aluminiowej i PVC. Zastosowanie aluminium po stronie zewnętrznej narażonej na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych i środowiskowych jest gwarancją trwałości produktu zaś zastosowanie ramy PVC wewnątrz tworzy niepowtarzany klimat „ciepła” i nadaje produktowi elegancji i klasy. Przedsięwzięcie jako inwestycja technologiczna umożliwi dzięki planowanym nakładom wdrożenie innowacyjnych rozwiązań procesowych i produktowych, będących efektem aktywności rozwojowej przedsiębiorstwa.
Wartość ogółem projektu: 1.094.700,00 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 890.000,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 720.811,00 PLN
AVANTE Spółka Akcyjna
82-300 Elbląg,
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 6
Numer KRS 0000259286, Sąd Rejon. w Olsztynie
VIII wydział gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy 1 000 000,00 zł
NIP: 578-294-37-11
REGON 280133669
BDO: 000118898