porady i inspiracje /
Stolarka aluminiowa, skąd jej rosnąca popularność?

Stolarka aluminiowa, skąd jej rosnąca popularność?

Aluminium to materiał do zadań specjalnych

Rozmowa redakcji portalu OKNONET z dyrektorem fabryki okien Avante Damianem Brzezinskim.

Red.: Avante już od jakiegoś czasu produkuje stolarkę okienną z aluminium. Czy to odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku?

D.B.: Tak, okna i drzwi na bazie profili aluminiowych produkujemy w naszej fabryce w Elblągu od stycznia 2021 roku. Rozpoczęliśmy produkcję od profili Reynaers, w chwili obecnej mamy w swojej ofercie również rozwiązania innych systemodawców.

Zdecydowanie mogę powiedzieć, że już od dawna obserwujemy nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale również na rynkach Europy Zachodniej rosnące zainteresowanie stolarką aluminiową. Jest to z pewnością efekt również tego, jak zmienia się współczesna architektura i trendy w nowoczesnym budownictwie. Architektura otwarta, czyli zakładająca płynne przenikanie wnętrza budynku z otaczającą je naturą, znaczenie dostępności światła słonecznego, czy styl życia w zgodzie ze środowiskiem – wszystkie te aspekty przekładają się na to, że inwestorzy pokochali projekty domów z dużymi przeszkleniami.

Red.: To prawda, ale czy duże przeszklenia nie mogą być wykonane również na systemach PVC?

D.B.: Oczywiście, produkujemy również spore przeszklenia z PVC, np. drzwi przesuwne, podnośno-przesuwne czy stałe szklenia na wysokość powyżej 2000 mm. Ale jeżeli w projekcie architektonicznym rozmach jest jeszcze większy, a wymagania inwestora dotyczące trwałości, designu i nie ma co ukrywać, również prestiżu inwestycji, mierzą wysoko, to najczęstszym wyborem jest właśnie aluminium. Aluminium pozwala na tworzenie szklanych fasad, zadaszeń czy ogrodów zimowych bez obaw o zachowanie sztywności i stabilności wymiarowej konstrukcji. Właśnie bezkonkurencyjna wytrzymałość i sztywność profili aluminiowych pozwalają na dużą swobodę projektową, której efektem są obiekty wygrywające światowe konkursy architektoniczne. I w tym momencie nie sposób nie wspomnieć o niesamowicie ważnym, zarówno dla projektanta, jak i dla inwestora, aspekcie, którym jest design. Nowoczesne systemy profili aluminiowych są proste, wręcz ascetyczne w kształtach, o niezwykle gładkiej powierzchni oraz co najistotniejsze są dużo cieńsze wizualnie od profili PVC. Dzięki temu nie ograniczają powierzchni szyby i maksymalnego dostępu światła dziennego.

Red.: Czy taka maksymalna ekspozycja nie niesie ze sobą problemów np. z termoizolacją? Powszechną opinią jest, że aluminium jest zimnym materiałem.

D.B.: Konstruktorzy nowoczesnych systemów profili aluminiowych doskonale rozwiązali już problem przenikania ciepła, stosując wielokomorową budowę, specjalne przekładki termiczne, wielopunktowe uszczelnienie czy chociażby uwzględniając możliwość montażu ciepłych pakietów szybowych. Warto uświadamiać inwestorów, że to właśnie szyba ma kluczowe znaczenie dla termoizolacji, głównie z racji powierzchni, jaką zajmuje. Dzisiaj z powodzeniem możemy produkować okna aluminiowe, które spełniają standardy budownictwa pasywnego, a więc super ciepłe i energooszczędne w eksploatacji. Można powiedzieć, że systemy aluminiowe to same zalety bez kompromisów. Trwałość, ciepło i design w jednym.

Red.: Zawsze jednak jest jakieś „ale” ?

D.B.: Jeżeli miałbym jednoznacznie je wskazać to oczywiście jest nim to, że jest to rozwiązanie znacznie droższe od stolarki PVC. I z pewnością nie znajdzie swojego miejsca w ekonomicznym budownictwie jedno- czy wielorodzinnym. Natomiast patrząc z branżowego punktu widzenia stolarka aluminiowa broni się wyższą marżowością, ale też stanowi bardzo atrakcyjny element ofertowy, który przyciąga klientów z zasobniejszymi budżetami. A o to zawsze warto zawalczyć.

Red.: Trudno się nie zgodzić z tym podsumowaniem. Dziękuję serdecznie za ciekawą rozmowę.

D.B.: Dziękuję również.

warto przeczytać

czekamy na Twoje pytania

Zadzwoń do nas: +48 55 888 0 222
lub napisz wiadomość używając formularza

Zadzwoń do nas:
+48 55 888 0 222
lub napisz wiadomość używając formularza